سفارش تبلیغ
صبا
شلمچه
 
لینک دوستان

یاد و خاطره شهدا و مفقودین مظلوم عملیات کربلای چهار گرامی و راهشان مستدام باد

 
... در پی شروع عملیات « کربلای 4 » ، تمام شواهد و قرائن نشان می داد که دشمن از طرح عملیات خودی آگاه شده و با آمادگی و هوشیاری کامل ، مهمترین معبر عملیاتی را مسدود کرده است . بدین ترتیب ، دشمن دو طرف معبر آبی کم عرض « امّ الرّصاص » را که از آن با عنوان « تنگه عملیات » یاد می شد ، مسدود کرد . اما هوشیاری که تنها با دریافت اطلاعات ماهواره ای و جاسوسی از حکومت آمریکا حاصل شده بود ، نتوانست از شکسته شدن خطوط مستحکم پدافندی دشمن توسط رزمندگان سلحشور ایرانی جلوگیری کند . اجرای انبوه آتش دشمن روی نقاط خاص و حساس « اروند رود » ، سازمان و آرایش غواصان خط شکن و نیز قایق سواران را - که موج دوم و سوم حمله را تشکیل می دادند - برهم زده بود ، اما با این جال ، نیروهای غواص از معبر آبی کم عرض « امّ الرّصاص» گذشتند و در جزیره بلجانیه موضع گرفتند . در محورهای دیگر نیز با شکسته شدن خطوط پدافندی دشمن در جزایر « سهیل » و « امّ الرّصاص » ، دامنه جنگ طرفین به خشکی کشیده شد . در این عملیات ، برای نخستین بار ، خط دفاعی دشمن در « شلمچه » نیز شکسته شد ، اما با وجود شکسته شدن خطوط دشمن ، امکان تداوم عملیات برای نیروهای تک ور ایرانی میسر نگردید ، لذا به منظور حفظ قوا و طراحی عملیات مجدد ، از ادامه نبرد « کربلای 4 » صرفنظر شد .
منبع : اطلس جنگ ایران و عراق - ص 76
=========================
پ . ن :
- در آستانه سالگرد عملیات کربلای چهار ( سوم دیماه 1365 ) یاد و خاطره شهدا ومفقودین این عملیات را گرامی می داریم .
- یکی از مقاطع بجاماندن حقیر از قافله بزرگ شهدا در همین عملیات رقم خورد و علیرغم وجود آتش سنگین دشمن در جزیره امّ الرصاص ، دریغ از یک تیر و ترکش ناقابل !!!
- برای اطلاع از جزئیات این عملیات و توضیحات تکمیلی ، این دو مطلب (
عملیات کربلای چهار - نبرد کربلای 4 ) را نیز مطالعه بفرمایید .


[ جمعه 87/9/29 ] [ 7:24 عصر ] [ سعید(یک بجا مانده) ] [ نظرات () ]


.: Weblog Themes By salehon :.

درباره وبلاگ

خورشید اینجا عشق اینجا گنج اینجاست/ مهمانسرای کربلای پنج اینجاست/ این خاک گلگون تکه ای از آسمان است/ اینجا عبادتگاه فوجی بی نشان است
موضوعات وب
طراح قالب
امکانات وب


بازدید امروز: 59
بازدید دیروز: 110
کل بازدیدها: 1047084